Kad mainīsies tas, kā Tu skaties, mainīsies arī tas, ko Tu redzi.
Gribas, lai baltā pasaulēbalti sniegi snieg,Un pa baltiem lielceļiembalti cilvēki iet.Un, lai baltos cilvēkosbaltas domas dzimst.Un, lai baltās darbdienāsbalti svētki ir./Imants Ziedonis/
Paldies, gaišā ceļa gājēj, ka velti laiku, lai sevi un pasauli padarītu par labāku vietu! Tas tiešām ir milzumliels ieguldījums Tev, Tavai veselībai, Tavai ģimenei, Taviem draugiem un visiem kopumā!
Tiekamies jau sestdien, Vaives Dzirnavās! Ierašānās no plkst. 12:00.
Lūdzu, attiecies pret savu praksi ar nopietnību un tiksi apbalvots ar mierpilnu, gaišu un pieņemošu būšanu savā ķermenī, prātā un izvēlēs. Tieši tas ir tas, ko mēs trenēsim - apzinātību! Būs izmaiņas, kuras novērosi uzreiz, bet būs izmaiņas, kas atklāsies vien vēlāk. Esi vērīgs!
Kas Tevi sagaida?
Sestdien, kad ieradīsimies, viegli un gardi iestiprināsimies, lai būtu spēks tālākai dienai: jogai un dažādām meditatīvām praksēm. Neuztraucies, ja kaut kas no ieplānotā Tev ir svešs vai grūts, pats svarīgākais ir nodoms un uzmanība, kādā Tu darbojies.
Ko Tev vajadzētu zināt?
Kā zināms, gaidāmais retrīts balstīts uz jogas un meditāciju principiem, kālab, meditācijas kontekstā, vēlos Tevi iepazīstināt ar šīs prakses dogmām, kas plašāk izklāstītas Budisma filosofijā -
četras cildenās patiesībās jeb darma (sanskr. dharma):
- Cilvēku dzīve ir pilna vilšanos, ciešanu.
Tādas ciešanās kā psihes emocionālo stāvokļu diapazons, kas ietver sevī gan urdošu sajūtu par dzīves nepiepildītību, aizslīdošo mirkļu un notikumu netveramību, kas kā ūdens līst cauri pirkstiem, gan fiziskas un emocionālas sāpes. Cilvēki pārvērš atmiņas par tagadni un dzīvo nemitīgās nākotnes gaidās, nemākot un nespējot reāli dzīvot, visu šodienu nepakārtojot nākotnei. Velta cenšanās noturēt pagātnes skaistākos mirkļus. Sāpes, zaudējot panākto, to, kam esam pieķērušies. Rezultātā - vēlmju neatbilstība iespējām, pastāvīga nepiepildības un neapmierinātības sajūta, sapņi bez seguma, nemitīga tiekšanās uz nākotni, kurā it kā kaut kas būs labāks (bet, kad šī nākotne pienāk, nekas nav mainījies).
- Ciešanām ir iemesls.
Tie ir maldi un alkas, jeb nepareiza vērtību prioritāte. Tā ir maldīga pieķeršanās cilvēku apziņā definētajai pasaulei, centieni identificēt sevi ar kādu sociālo lomu sabiedrībā, īpašībām vai prasmēm. Ciešanu pamatā ir sevis, savas patiesās būtības neapzināšanās; neapjēgšana, ka subjekts un objekts patiesībā ir vienas medaļas divas puses; nespēja skatīt pasauli tādu, kāda tā ir, nevis izkropļotu projekciju. Cilvēki cenšas pārveidot pasauli atbilstoši savām vēlmēm un priekšstatiem, regulēt tās norises atbilstoši saviem teorētiskajiem pieņēmumiem. Viņi nemitīgi cenšas realizēt savus plānus un ieceres, un ir nesaprašanā un nelaimīgi, ja tie izjūk un nepiepildās. Bet, ja tie piepildās, cilvēki jau tiecas uz nākamo mērķi. Šāda dzīve ir līdzīga nemitīgam skrējienam "vāveres ritenī", neļaujot apziņā ienākt mieram un līdzsvaram. Šajā sadzīves ritenī (sansarā) tiek samalta cilvēka dzīve, neļaujot viņam apjēgt pašam sevi, neļaujot dzīvi izdzīvot pilnvērtīgi.
- To iespējams pārtraukt.
No šī “vāveres riteņa” iespējams izvairīties, atbrīvoties, sasniedzot nirvanu (pali - nibana)
No tā var atbrīvoties, ja cilvēks pārstās krampjaini turēties pie sava prāta radītajām ilūzijām par to, kāda ir dzīve un pasaules kārtība, mainīs savu attieksmi pret pasauli. Apziņa, ka cilvēks ir universāla procesa daļa, pats savā būtībā buda, dara viņu brīvu un ļauj sasniegt nirvānu (burtiski apdzišana, kad "apdzisušas" ilūzijas, kaislības, to izraisītās ciešanas). Nirvāna (burt. apdzišana; apziņas stāvoklis, kuru nevar konkrēti definēt; brīvības, miera un svētlaimes stāvoklis, diametrāli pretējs mūsu ikdienas rūpju un stresa pilnajai dzīvei) ir psiholoģisks stāvoklis, kurā konkrētā pasaule, sociālās lomas un attiecības, viedokļi zaudē savas statiskās aprises, ļaujot cilvēkā ienākt apskaidrībai, ļaujot uztvert pasauli tādu, kāda tā ir, nevis tādu, kādu to iztēlojas.
- Pastāv cēlais astoņuposmu ceļš, kā to panākt.
Šīs dzīvesveida ceļa astoņas joslas tiek sadalītas trijās pakāpēs (divas joslas pirmajā un pa trim joslām abām pārejām): gudrības, tikumības un koncentrēšanās. Visas šīs trīs pakāpes jārealizē vienlaicīgi. Protams, ja neizdodas ko no tā ievērot, nevajadzētu šaustīt sevi (un muļķīgas ir vēlāk radušās domas par elles ugunīm - dzīve sansaras ritenī pati par sevi ir elle). No kļūdām un nevarēšanas jāmācās, nevis strikti jāturas pie likuma burta, jo cilvēki tiecas uz morālo pilnību tieši tāpēc, ka tā šajā brīdī tiem nepiemīt.
Kāpēc šo vērts zināt?
Lai Tava prakse atraistītu Tavu patiesību kā ikdienā, tā arī sestdienā, atgādini sev šos astoņus punktus:
- Tavi uzskati ir tīri.
- Tava izpratne un doma ir tīra.
- Tava valoda ir godīga un tīra.
- Tava uzvedība ir tīra.
- Tavs dzīvesveids ir tīrs.
- Tava piepūle, centieni ir tīri.
- Tava uzmanība ir tīra, apcerīga.
- Tava pašiedziļināšanās, koncentrēšanās ir tīra.
Kā sagatavoties retrītam?
Kopš TAGAD, kad lasi šo, līdz retrītam atturies no: stimulantiem (tējas, kafijas, cukura), alkohola, narkotiskām vielām, tabakas, seksuālās enerģijas izkliedēšanas, strīdiem, apvainojumiem, agresijas savā tuvumā un tālumā, smagas, neveselīgas pārtikas, slinkošanas un pārlieku ilga ekrānlaika.
Ko nepieciešams paņemt līdzi?
- ērtas, gaišas, siltas drēbes;
- jogas paklājiņu (ja Tev nav sava, dod man zināt, lai varu Tev sagādāt);
- spilvenu (obligāti);
- peldkostīmu un dvieli, ja vēlēsies noslēgt šo dienu karstos burbuļos;
- labu garastāvokli un atvērtu prātu.
Pilnu dienas plānu uzzināsi ierodoties Vaives Dzirnavās
(lokāciju ievadīt Waze aplikācijā)
Es Tevi gaidu, lai baltā pasaulē baltas domas dzimst!
Mīlestībā un atbalstā,
Uma